Spis treści
Dlaczego włosy wypadają?
Do łysienia dochodzi wówczas, gdy pojawia się zaburzenie równowagi pomiędzy wypadaniem włosów, a ich odrastaniem. Często łysienie jest efektem uwarunkowań genetycznych. Może także wynikać z uszkodzeń chemicznych lub mechanicznych. Utrata włosów jest także objawem różnych chorób. Istnieje również łysienie fizjologiczne u noworodków i kobiet po porodzie.
Diagnostyka wypadania włosów
W większości przypadków odpowiednia diagnostyka umożliwia ustalenie przyczyny, rokowanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Bardzo przydatnym badaniem ukierunkowującym rozpoznanie przyczyn łysienia jest trichogram.
Metoda ta ma swoją ugruntowaną pozycję w trichologii, czyli nauce o włosach. Badanie polega na mikroskopowej ocenie około 100 włosów pobranych z czterech lub pięciu okolic owłosionej skóry głowy. Oceniane są mieszki włosowe oraz łodygi włosa. Wnioski wynikające z badania są pomocne w ustaleniu przyczyny łysienia (pewne charakterystyczne cechy dla poszczególnych form utraty włosów), oraz prawidłowego doboru leczenia (np. odpowiedni dobór składników do mezoterapii, leczenie miejscowe i ogólne).
Zaleca się wykonanie trichogramu w każdym przypadku łysienia u kobiet. U mężczyzn wykonuje się je tylko w przypadkach, kiedy rozpoznanie łysienia typu męskiego (androgenowego) nie jest ewidentne. Badanie jest także metodą diagnostyki genetycznie uwarunkowanych zespołów uszkodzenia łodygi włosa.
Leczenie wypadania włosów
Leczenie łysienia może przebiegać na kilka sposobów:
- leczenie przyczynowe – poprzez wpływ farmakologiczny na przemiany hormonalne,
- leczenie objawowe – gdy niemożliwe jest usuniecie przyczyny łysienia – ma ono na celu poprawienie ukrwienia mieszka włosowego, pobudzenie metabolizmu włosów i usunięcie stanu zapalnego wokół cebulki włosa:
- ogólne antyandrogenowe (androgeny – hormony męskie),
- miejscowe:
- do stosowania przez pacjenta (płyny, żele itp.),
- mezoterapia.
Mezoterapia
Mezoterapia jest to metoda wykorzystywana od lat w medycynie. Polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczej bezpośrednio w miejsca zmienione chorobowo.
Specjalnie przygotowane koktajle substancji odżywiających włosy (minoksydyl, dekspantenol i oligoelementy) wstrzyknięte w okolice mieszka włosowego powodują, że następuje regeneracja struktury włosa, zostaje zahamowany proces wypadania, możliwe jest nawet odrastanie włosów.
Aby osiągnąć oczekiwane efekty, należy wykonać serię zabiegów – najczęściej wg schematu: 1 zabieg tygodniowo wciągu 8 tygodni, a następnie zabiegi podtrzymujące – jeden miesięcznie, w ciągu 3-6 miesięcy. Oczywiście schemat ten jest indywidualnie modyfikowany w zależności od zapotrzebowania i reakcji skóry pacjenta. Należy również pamiętać, że spodziewane efekty nie występują natychmiast – wymagają powtórzeń zabiegów i czasu niezbędnego do uzyskania pożądanych reakcji.