USUWANIE ZMIAN BARWNIKOWYCH
Kolor skóry, włosów, oczu, reakcja na promieniowanie UV są cechami uwarunkowanymi genetycznie. Przebarwienia to ciemniejsze niż naturalny kolor skóry plamy, które powstają pod wpływem wielu, bardzo różnorodnych czynników, bardzo często z istotnym udziałem promieniowania UV. Efekty terapii przebarwień zależą w dużym stopniu od przyczyny, która je wywołuje i od głębokości, na jakiej znajdują się cząsteczki barwnika w skórze.
Przebarwienia mogą być wrodzona lub nabyte. I od ich powstania zależy metoda leczenia. Niemniej rekomendowana i skuteczna jest terapia łączona, którą ustala lekarz indywidualnie. Skuteczność naszej terapii dają lasery Photoderm Vasculight, laser Nd-Yag typu Q-switch oraz peelingi medyczne, Cosmelan.
Rodzaje przebarwień:
- piegi,
- znamię Beckera,
- plama mongolska,
- plamy soczewicowate, posłoneczne (dłonie, przedramiona, twarz),
- melasma, ostuda,
- przebarwienia wtórne (polekowe, chemiczne, pozapalne, termiczne, pourazowe).
Najczęstszymi przyczynami powstawania przebarwień jest:
- ekspozycja na światło słoneczne,
- ciąża,
- doustna antykoncepcja,
- zastępcza terapia hormonalna,
- choroby wątroby,
- nadczynność tarczycy,
- niedoczynność nadnerczy.
Do powstawania przebarwień przyczyniają się również kosmetyki, perfumy, niektóre leki i zioła (np. dziurawiec). Często powstają w miejscach stanów zapalnych na skórze, głównie przy cerze trądzikowej i skłonnej do wyprysków. Przed wybraniem leczenia ocenia się rodzaj i głębokość przebarwień. Podstawą leczenia przebarwień jest skuteczna ochrona przeciwsłoneczna. Obejmuje ona stosowanie zewnętrznych preparatów chroniących przed UVA i UVB oraz ograniczenie ekspozycji na światło słoneczne w godzinach przedpołudniowych. Osoby pracujące przy oświetleniu jarzeniowym powinny stosować kremy z filtrem przez cały czas, niezależnie od pory roku.