Tatuaż nie musi być na zawsze !
Powstaje często pod wpływem impulsu, przekory czy buntu, jako chęć zatrzymania wspomnień lub wizualizacji szczęścia. Powodów na jego stworzenie jest mnóstwo.
W dzisiejszych czasach usuwanie tatuażu jest bardzo skutecznym i szybkim zabiegiem, niestanowiącym większego problemu dla pacjenta. Obecne technologie bez pozostawienia blizn i resztek pigmentu całkowicie eliminują ze skóry wszelkie różnokolorowe barwniki.
W naszej klinice stosujemy najskuteczniejszy, a zarazem najbezpieczniejszy laser typu Q-switch Nd-Yag, który usuwa różnorodne rodzaje tatuaży, począwszy od prostych (kolor czarny) do starych, amatorskich, zle wykonanych oraz tatuaży pourazowych.
Doskonale sprawdza się w usuwaniu makijażu permanentnego, plam soczewicowatych, znamion wrodzonych typu cafe au lait, znamion Beckera, plam mongolskich, brodawek łojotokowych.
Laser Q-switch usuwa tatuaż poprzez emisję bardzo krótkich impulsów światła (nanosekundy), które są selektywnie pochłaniane przez barwnik tatuażu. Każdy kolor barwnika absorbuje inną długość fali. Po absorpcji dochodzi do rozerwania barwnika na bardzo drobne fragmenty, które są wchłaniane (usuwane przez układ immunologiczny skóry). Zabieg jest dzięki temu bardzo precyzyjny i nie wywołuje trwałych obrażeń skóry.
Przebieg zabiegu:
Zabieg poprzedza konsultacja (często z próbą laserową) oraz nałożenie maści znieczulającej na ok. godzinę przed zabiegiem. Po zabiegu pojawiają się delikatne, powierzchowne, szybkogojące się uszkodzenia naskórka. Ryzyko powstania blizn jest bardzo niewielkie i związane jest głównie z nieprawidłową pielęgnacją po zabiegu.
Ilość zabiegów:
Sesję należy powtórzyć kilkakrotnie, w odstępach 6-8 tygodniowych. Liczba koniecznych zabiegów jest uzależniona od takich czynników jak: kolor lub ilość występujących barw, wielkość, gęstość tatuażu – intensywność barwnika, skład chemiczny pigmentu, głębokość jego usytuowania, kolor skóry, indywidualna reakcja na leczenie (rola układu immunologicznego).
Zalecenia pozabiegowe:
- zakaz zdrapywania strupków,
- intensywne natłuszczanie skóry,
- zakaz opalania do 6 miesięcy po zabiegu,
- konieczność stosowania filtrów UV (min. 50+) celem ochrony skóry.
Przeciwskazania:
- skłonność do powstawania blizn (gł. przerosłych, keloidów),
- choroby tkanki łącznej w wywiadzie,
- terapia doustną izotretinoiną i okres do 3 miesięcy od zakończenia terapii,
- bardzo duża powierzchnia tatuażu,
- ciemne fototypy skóry, opalenizna, ciąża.