Co to jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty to częsta przewlekła choroba skóry, występująca najczęściej u osób w wieku dojrzałym 30-60 lat, głównie u kobiet, chociaż u mężczyzn częściej występują cięższe postacie tej choroby z obrzękiem i przerostem tkanek. Zmiany skórne lokalizują się przede wszystkim na twarzy – policzkach, czole, podbródku, nosie, rzadziej w innych okolicach na dekolcie, szyi, czy za uszami.
Rodzaje trądziku różowatego
Wyróżnia się kilka postaci tej choroby, które mogą występować samodzielnie lub przechodzić jedna w drugą:
- Postać rumieniowa z teleagiektazjami, często poprzedzona rumieniem napadowym twarzy, stopniowo przekształcający się w rumień utrwalony z pojawiającymi się teleangiektazjami, czyli rozszerzonymi drobnymi naczyniami.
- Postać grudko-krostkowa – zmiany zapalne – grudki i krostki pojawiają się na podłożu rumieniowym, ustępują bez pozostawienia śladów poza stopniowym nasileniem zmian naczyniowych, obrzękiem i lekkim złuszczaniem skóry.
- Postać obrzękowo-przerostowa – rozszerzone naczynia, zazwyczaj większe niż na policzkach, przewlekły obrzęk tkanki łącznej skóry oraz przerost i włóknienie gruczołów łojowych prowadzą do utrwalonego przerostu tkanek, głównie nosa, uszu, czoła, podbródka.
- Postać oczna – przekrwienie spojówek, stan zapalny powiek i spojówek, uczucie suchości i ciała obcego, ból i nadwrażliwość na światło.
Terapia trądziku różowatego
Terapia trądziku różowatego polega na:
- unikaniu czynników zaostrzających zmiany:
- nadmiernej ekspozycji na słońce i wiatr;
- przebywania w warunkach o zbyt niskiej i zbyt wysokiej temperaturze;
- wykluczenie z diety ostrych przypraw, gorących napoi, alkoholu;
- zakaz palenia papierosów;
- unikanie stresów;
- ograniczenie nadmiernego wysiłku fizycznego;
- odpowiedniej pielęgnacji skóry – stosowaniu łagodnych, niedrażniących preparatów myjących oraz kremów właściwie nawilżających skórę, bardzo ważne jest stałe stosowanie preparatów przeciwsłonecznych, dostosowanych do intensywności promieniowania UV;
- stosowaniu leków miejscowych i ogólnych zawierających metronidazol, antybiotyki, nadtlenek benzoilu czy retinoidy – leki dobierane są indywidualnie w zależności od nasilenia i postaci choroby;
- wykonywaniu zabiegów laserowych:
- usuwanie rumienia i teleangiektazji – Photoderm Vasculight,
- usuwanie postaci przyrosłych – laser CO2.